Home Page

Meetings:
Minutes (pdf file)
Treasurer's Report (pdf file)
Agenda (pdf file)

Administration:
District Officers
By-laws & Standing Rules
Protocols
Award Honorees
Conferences
History
Local Societies
Society Update Form
Personal Update Form
Logos
Newsletter (pdf file)
Public Gardens

Consulting Rosarians:
Consulting Rosarians
Annual Report Form
CR Status
Master Rosarian Form (pdf file)
How to become a Consulting Rosarian

Judges:
District Judges
Hort. Judges' Report Form
Arr. Judges' Report Form
Hort. Judge's Status
Arr. Judge's Status

Rose Shows:
District Trophies & Winners
Rose Show Results

Rose Culture:
District Roses in Review
Award of Merit Articles
District Rose Culture
Best Roses for the District

Misc:
Other Interesting Sites
Text Site Map

 

Randy Scott

"Falling for Roses"

2017 NCNH District Fall Conference and Rose Show
September 23, 2017

&

NCNH District Local Fall Show

Rose Show Results

DIVISION I: CHALLENGE CLASSES

NCNH District Challenge Classes

Class / Award

Exhibitor

Variety

ARS Rosedale Bowl Challenge No Entries Five Hybrid Teas, different varieties, separate containers

J Horace McFarland Memorial Trophy No Entries Six Hybrid Teas and/or Grandifloras, different varieties, separate containers

Ralph S. Moore Trophy Baldo Villegas Seven Miniature roses, different cultivars, separate containers

Hot Tamale, Sweet Revenge, Joy, Irresistible, Dancing Flame, Ruby Pendant, Fancy That

Clyde H. Stocking Memorial Trophy No Entries Three pink-blend large roses

Alfred Leloy, Jr Memorial Trophy Carol Wong Three medium or dark red large roses

Papa Meilland, Olympiad

Laura Sutter Memorial Trophy No Entries Three mauve/mauve blend, three different varieties, any rose

Dr. D Jay Nichols Trophy Lou Evans Three light, medium, deep yellow, or yellow-blend large roses

White Licorice

J Harvey Brown Perpetual Trophy Lou Evans Three Floribunda sprays

Sparkle & Shine, Kristina Louise, Eureka

Ramona Stocking Trophy Lou Evans One Floribunda spray

Sparkle & Shine

American Rose Foundation Windsounds Trophy Lou Evans Hybrid Tea cycle of bloom

Moonstone

Edwin and Darley Lisherness Trophy Peter Cook Three white large roses

Pope John Paul II

AARS Challenge Class No Entries Three AARS winners, any type, separate containers

Clay Morgan Perpetual Trophy

ARS Certificate

Not Awarded

English box, 6 large roses, no more than two of any variety

Dr. Howard I. Gallagher Memorial Trophy

ARS Certificate

No Entries

Miniature English box, six different varieties:

Annette Dobbs Trophy Joan Goff One stem, any type 'single' rose (4 - 8 petals)

Frances Ashton

Esther K. Hughes "Peace" Trophy Lou Evans

One specimen of any rose containing 'Peace' in its name

Peace

Captain Harry Stebbings Trophy Peggy Carlson

Three light, medium, or deep pink large roses, separate containers

Mother of Pearl

Baptiste Michelis Memorial Trophy No Entries Three stems: one Hybrid Tea, one Grandiflora, one Floribunda spray, separate containers

Dr. Ron Brooks Perpetual Trophy No Entries Three different large roses, introduced with the past 5 years

Clementina Monteleone Perpetual Trophy No Award

One dark or medium red fragrant rose, any class, with exhibition form

Richard Tyson Memorial Trophy No Entries

Five stems: Three Hybrid Teas, two Floribunda sprays

District Director's Mini-Flora Rose Trophy Baldo Villegas

Five different Mini-Flora blooms

Ambiance, Baldo Villegas, First Choice, Jolene Adams, Yantai

Bill & Muriel Humenick Trophy No Entries

Three stems of any blend rose, any type rose, three different blends

DIVISION II: MODERN SPECIMEN CLASSES

Class / Award

Exhibitor

Variety

Queen of Show Peter Cook Gemini
King of Show Jan Burnham Peace
Princess of Show Lou Evans Grand Siecle
     Court of Honor Lou Evans Stainless Steel
     Court of Honor Dominic Ramirez Double Delight
     Court of Honor Lou Evans Moonstone
Miniature Queen of Show Betty Mott Ty
Miniature King of Show Betty Mott Hot Tamale
Miniature Princess of Show Baldo Villegas Bees Knees
     Miniature Court of Honor Peggy Carlson Little Eskimo
     Miniature Court of Honor Deane Coleman Irresistible
Mini-Flora Queen of Show Eileen Jackson Jolene Adams
Mini-Flora King of Show Lou Evans Louisville Lady
Mini-Flora Princess of Show Lou Evans Leading Lady
     Mini-Flora Court of Honor Baldo Villagas Baldo Villegas
Floribunda Spray Queen Lou Evans Sparkle & Shine
Floribunda Spray King Barbara Wilson French Lace
Modern Shrub Queen of Show Peter Cook Prospero
Modern Shrub King of Show Martine LaBelle James Galway
Modern Shrub Princess of Show Baldo Villegas Gartendirektor Otto Linne
Dowager Queen
Old Garden Rose before 1867
Baldo Villegas Green Rose
Victorian Award
Old Garden Rose 1867 and after
Martine LaBelle Mutabilis
Grandiflora Spray Carol Wong Wild Blue Yonder
Decorative Hybrid Tea Martine LaBelle Yves Piaget
Floribunda Bloom Peter Cook White Licorice
Polyantha Spray Baldo Villegas Petite Francoise
Miniature Spray Baldo Villegas Doris Lee
Miniflora Spray Baldo Villegas Baldo Villegas
Climber Barbara Wilson Altissimo
Classic Shrub Joan Goff Bukavu

SPECIAL CLASSES

Class / Award

Exhibitor

Variety

Best Fragrance Dominic Ramirez Double Delight
Seedling Joan Goff Gemini x Honey Dijon
Fully Open Hybrid Tea No Award
Fully Open Miniature Eileen Jackson Jewel Box
Fully Open Miniflora Barbara Gordon Little Deb
Large Rose in a Bowl Jan Hayward Don Juan
Miniature Rose in Bowl Deane Coleman Irresistible
Miniflora Rose in Bowl Baldo Villegas Baldo Villegas
Large Rose - Single Lou Evans Mrs. Oakley Fisher
Miniature Rose - Single Baldo Villegas Grace Seward
Miniflora Rose - Single Joan Goff Maroon Eight
Judges Entry Cher Frechette Sunstruck

DIVISION III: ARRANGEMENT CLASSES

Class Title Varieties Exhibitor Awards
"Water Falls" Barbara Gordon Best Arrangement in Show
Earl Parsons District Trophy
Martin J. Martin District Trophy
ARS Gold Medal Certificate
"Autumn Splendor" Sarah Williams Lucia Morgan District Trophy
ARS Bronze Medal Certificate
ARS Royalty Award
"Harvest Moon" Barbara Gordon District Director's Trophy
"Moonshine and Roses" Carol Wong Charles & Elaine Cochran District Trophy
ARS Best Novice Award
"Falling" Julie Matlin ARS Mini Gold Medal Certificate
"Falling Water" Barbara Gordon ARS Mini Silver Medal Certificate
"Falling in Love" Sarah Williams ARS Mini Bronze Medal Certificate

DIVISION IV: PHOTOGRAPHY

Class / Award

Exhibitor

Variety

ARS Queen of Photography
ARS Gold Medal Certificate
Cher Frechette Randy Scott
ARS King of Photography
ARS Silver Medal Certificate
Cher Frechette Her Private Garden
ARS Princess of Photography Eileen Jackson Lyda Rose
ARS Bronze Medal Certificate Roberta Ridenhour Margaret Merril
Court of Honor Betty Mott Multiple Petals
Court of Honor Thomas Bonfigli Odyssey
Best Judge's Entry Dave Coop Lyda Rose

Return to the Rose Show Results Page


Last Updated: 10/8/17
©NCNH District
All Rights Reserved
Webmaster: gailtrimble@ncnhdistrict.org